İTÜ/BİDB

Hizmetler » Internet Hizmetleri
» E-Posta Hizmeti
» DNS - Kullanıcı
» WINS

İTÜ E-Posta Hizmetleri 

İTÜ-BİDB tarafından verilen temel hizmetlerden biri de e-posta hizmetidir. Her İTÜ mensubuna bir adet e-posta hesabı ve bu hesaba bağlı olarak iki adet e-posta adresi verilmektedir (kullanıcı_adı@itu.edu.tr ve ad.soyad@itu.edu.tr şeklinde). Kullanıcı, İTÜ'yle ilişkisi devam ettiği sürece ve İTÜ'yle ilişkisi kesildikten sonra bir sene içinde bu hesabı ve adresleri kullanabilir. Kullanıcılara gelen ve kullanıcılar tarafından gönderilen bütün e-postalar virüs ve spam kontrolünden geçirilmektedir.

E-posta almak veya göndermek için SMTP, POP3s, IMAPs servislerinin yanısıra Webmail arayüzü de kullanılabilmektedir:

  • SMTP ile kullanıcıların e-posta alıp göndermesi sağlanmaktadır.
  • POP3s (Secure POP3) ile kullanıcılar güvenli bir şekilde mesaj kutularındaki mesajlara erişebilir ve bunları bilgisayarlarına indirebilirler.
  • IMAPs (Secure IMAP) ile kullanıcılar güvenli bir şekilde mesaj kutularındaki mesajlara erişebilir ve bunları sunucu üzerinde okuyabilirler.
  • Webmail; IMAPs ve POP3s dışında, kişisel e-postalara web üzerinden erişmek için uygun ve esnek bir yöntemdir. Webmail arayüzünden e-posta okunabilir, gönderilebilir, adres defteri oluşturulabilir ve bazı kişisel ayarlar yapılabilir. Öğrencilere, Akademik-İdari Kadro'ya tanınan olanaklar ile bu kullanıcılara hizmet veren sunucular farklıdır. Webmail arayüzü olarak https:\\webmail.itu.edu.tr sayfası kullanılmaktadır.

Akademik-İdari Kullanıcılar

Kullanıcıların POP3s/IMAPs servisini kullanmaları durumunda; e-posta göndermek için outgoing.itu.edu.tr sunucusunu, e-posta almak için ise incoming.itu.edu.tr sunucusunu kullanmaları gerekmektedir.  Bir Akademik-İdari Kadro kullanıcısının e-posta alanı 250 MB'tır.

Öğrenci Kullanıcılar

Bu tip kullanıcıların POP3s/IMAPs servisi kullanmaları durumunda; e-posta göndermek için outgoing.itu.edu.tr sunucusunu, e-posta almak için ise mail.itu.edu.tr sunucusunu kullanmaları gerekmektedir. Bir öğrencinin e-posta alanı 100 MB'tır.